آیکون اپل تاچ طرح اشل

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی

آخرین مقالات

طراحی دکوراسیون داخلی

قیمت دکوراسیون داخلی در کرج چقدر است؟

طراحی دکوراسیون داخلی منزل، هماهنگ‌ سازی اجزای داخلی خانه است. که با هدف زیباتر شدن و ایجاد یک فضای گرم و دل انگیز در فضای خانه می باشد.
خصوصا در خانه های کوچک و نقلی آپارتمانی امروزی با استفاده از طراحی درست دکوراسیون منزل می‌توان این فضا را بهینه سازی کرد. و با ایجاد هماهنگی بین اجزا، رنگ ها و وسایل، جلوه‌ گری آنها را بیشتر کرد.

نقل مکان به خانه های جدید همیشه برای افراد یک خانه پر از هیجان و جذابیت است.

اما گاهی اوقات نحوه چیدمان دکوراسیون خانه تبدیل به یک دغدغه برای افراد آن خانه، خصوصا خانم خانه می شود و شما باید تصمیم بگیرید. که وسایل خود را در محیط جدید و فضایی که مشاهده می کنید. به چه نحوی چیدمان کنید تا یک فضای مناسب را فراهم بیاورید. و طوری طراحی دکوراسیون خانه را انجام دهید. که بازتابی از شخصیت و احساس و سلیقه شما باشد.

طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

طراحی دکوراسیون داخلی مجموعه ای از کارهای هنری و سلیقه ای مختلف است که حاصل نتیجه آن محیطی آرامش بخش برای انسان هاست. محیطی که علاوه بر منطبق بودن بر سلیقه افراد، کاربرد خوبی هم داشته باشد و اگر بخواهیم مفهومی آن را تعریف کنیم طراحی دکوراسیون داخلی به هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه تلقی می گردد.

تیم طراحی دکوراسیون طرح اشل جهت دکوراسیون داخلی منزل، دکوراسیون اداری و دکوراسیون فروشگاه یا مغازه تان در کنار شماست.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

امروزه طراحی دکوراسیون داخلی منزل و حتی شرکت‌ها و ساختمان‌های تجاری بسیار مورد توجه قرار گرفته است. چگونگی چیدمان وسایل، رنگ‌بندی، نورپردازی و …. همگی در حیطه کاری دکوراسیون داخلی است. این امر ثابت شده است که توجه به این موارد در منازل، باعث آرامش و دلنشین شدن فضا شده و حس مثبتی را به افراد خانواده منتقل می‌کند. توجه به دکوراسیون داخلی در ادارات و شرکت‌ها نیز باعث جلب مشتری، رضایت و اعتماد او می‌گردد.

طراحی دکوراسیون داخلی امری تخصصی است. و باید توسط کارشناسان و تخصصین امر انجام گیرد. تیم خلاق طرح اشل سال‌ هاست. که در زمینه طراحی دکوراسیون منازل، طراحی دکوراسیون اداره و شرکت، طراحی دکوراسیون فروشگاه و مغازه فعالیت دارد. و توانسته رضایت مشتریان را جلب کند.

طراحی داخلی منزل

دکور داخلی منزل

دکور داخلی منزل یک فرایند خلاقانه است که به شما امکان می‌دهد فضای منزل خود را به طور منحصر به فرد و زیبا تزئین کنید. در طراحی داخلی منزل، مهمترین عواملی که باید در نظر بگیرید شامل سبک مورد علاقه‌تان، فضای موجود، نیازها و بودجه است. در زیر به برخی ایده‌ها و نکات کلی برای دکوراسیون داخلی منزل اشاره می‌کنم:

انتخاب سبک: ابتدا باید سبک مورد علاقه‌تان را تعیین کنید. می‌توانید از سبک‌های مختلفی مانند مدرن، کلاسیک، روستایی، صنعتی، مینیمال و… استفاده کنید. همچنین می‌توانید سبک‌های مختلف را ترکیب کنید و یک فضای منحصر به فرد بسازید.

رنگ‌ها: انتخاب رنگ‌های مناسب برای دیوارها، مبلمان، پرده‌ها و لوازم دیگر از جمله چیزهایی است که بر تاثیر زیادی در ظاهر و احساس فضا دارد. رنگ‌های روشن و نفتی فضا را بزرگتر و پر نورتر به نظر می‌رسانند، در حالی که رنگ‌های تاریک و گرمتر فضا را کوچکتر و دافعه‌ای تر می‌کنند.

مبلمان و لوازم دیگر: انتخاب مبلمان، میز، صندلی، کمد و لوازم دیگر باید با سبک کلی دکوراسیون و اندازه فضا همخوانی داشته باشد. همچنین باید به راحتی و کاربردی بودن آنها نیز توجه کنید.

نورپردازی: نورپردازی مناسب می‌تواند فضا را زیبا‌تر و دلنشین‌تر کند. استفاده از نور مستقیم و غیرمستقیم، نورپردازی با لامپ‌ها و چراغ‌های مختلف، و استفاده از پنجره‌ها و روشنایی طبیعی می‌تواند به دکوراسیون داخلی شما جذابیت بیافزاید.

تزئینات: استفاده از تزئینات مانند قاب عکس، نقاشی، گلدان‌ها، پرده‌ها، فرش‌ها و زیورآلات دیگر می‌تواند فضا را زنده و جذاب کند.

محل ذخیره‌سازی: برنامه‌ریزی مناسب برای ذخیره‌سازی وسایل خانه می‌تتوصیه می‌کنم با توجه به نیازها و سلیقه شخصی خودتان، به یک طراح داخلی متخصص مراجعه کنید. آنها می‌توانند با شما در مورد سبک، رنگ‌ها، مبلمان، نورپردازی و سایر جزئیات بحث کنند و یک طرح داخلی مناسب برای خانه‌تان ارائه دهند. همچنین می‌توانید از منابع آنلاین، مجلات داخلی‌سازی و نمونه‌های دیگر برای الهام‌بخشی و ایده‌پردازی استفاده کنید. با دقت و طبقه‌بندی منابع، می‌توانید ایده‌های مناسب را برای دکوراسیون داخلی منزل خود پیدا کنید.

انواع طراحی دکوراسیون داخلی

اولین قدم برای شروع طراحی داخلی منزل، داشتن اطلاعاتی درباره انواع سبک های دکوراسیون داخلی است. چرا که سبک‌های مخلفی مانند مدرن، مینیمال، اسکاندیناوی، صنعتی و… تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. و هر شخصی بایستی با توجه به سلیقه خود یکی از آن‌ها را برای دکوراسیون منزل خود انتخاب کند.

طراحی دکوراسیون مدرن، طراحی دکوراسیون امروزی، طراحی دکوراسیون مینیمال، طراحی دکوراسیون صنعتی، طراحی دکوراسیون اسکاندیناوی، طراحی دکوراسیون سنتی غربی، طراحی دکوراسیون سنتی خاورمیانه، طراحی دکوراسیون فرانسوی، طراحی دکوراسیون بوهمیان، طراحی دکوراسیون روستیک، طراحی دکوراسیون هالیوودی، طراحی دکوراسیون ساحلی، طراحی دکوراسیون ایران باستان

در ادامه این مقاله از طراحی دکوراسیون داخلی طرح اشل به توضیح انواع طراحی دکوراسیون داخلی می پردازیم:

طراحی دکوراسیون مدرن

سادگی، کوتاه ترین و بهترین توصیف برای طراحی دکوراسیون سبک مدرن می باشد. سادگی در این سبک به این معنی است. که در طراحی فضای داخلی، از مبلمان و اثاثیه ای استفاده کنیم که دارای خطوط صاف و مستقیم هستند. و در آن ها هیچ گونه خطوط منحنی و جزئیات غیر ضروری استفاده نشده است. همچنین در کنار طراحی ساده فضا و وسایل، از رنگ های خنثی در این سبک استفاده می شود. تا سادگی فضای خانه را حفظ کند. ناگفته نماند که از دیگر ویژگی های اساسی این سبک، کاربردی بودن وسایل خانه می باشد. طبق این ویژگی، انتخاب و چیدمان مبلمان و دکوریجات باید هدفمند باشد. و اگر ضرورتی در استفاده از آن ها نیست، باید کنارشان گذاشت. این کار باعث می شود تا در خانه، فضایی گرم، دلنشین، شیک و به دور از هر گونه در هم ریختگی و تجمل ایجاد شود.

طراحی دکوراسیون امروزی

سبک دکوراسیون امروزی یا معاصر از سبک های پرطرفدار دکوراسیون داخلی محسوب می شود.

کلمه معاصر از نظر لغوی به آن چه که در زمان حال وجود دارد و یا اتفاق افتاده است. اشاره دارد، بنابراین با این تعریف، در سبک دکوراسیون معاصر نیز از وسایل و عناصری که در زمان حال وجود دارد. برای دیزاین منازل استفاده می شود.

در دکوراسیون داخلی منزل، اگر دوست دارید. از چیزهای مدرن با سبک های لحظه فعلی لذت ببرید. پیروان سبک معاصر هستید.

در حالی که گاها تصور می شود که دکوراسیون سبک مدرن سرد و مینیمالیستی است. اما در خانه های امروزی، فضای داخلی معاصر بدون اینکه به هم ریخته و تاریک شود، از راحتی و آرامش برخوردار است.

به طور خلاصه، اشیای مدرن و معاصر در سبک امروزی مورد استفاده قرار می گیرند. با تمرکز بر روی رنگ، فضا و شکل در می یابیم که فضای داخلی امروزی براق و با طراوت است. این در حالی است که از تعداد اجسام کمی برای دکوراسیون فضا کمک گرفته می شود. و فضای خالی و ویترین زیاد است.

دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون مینیمال

مینیمال یا مینیمالیسم در فارسی به هنر ساده گرایی و یا کمینه گرایی گفته می شود. که در ساختار آن هیچگونه پیچیدگی و جزئیات غیر کاربردی دیده نمی شود. با این تعریف دکوراسیون مینیمال را می توانیم فضایی با جلوه ساده و با تعداد مبلمان و وسایلی کم تصور کنیم. که در محیط آن آرامش و نظم و ترتیب وجود دارد.

اما باید بدانید سادگی سبک مینیمال، به معنی اجرای آسان آن در طراحی داخلی منزلتان نیست. و برای پیاده کردن صحیح و اصولی این نوع دکوراسیون، باید با ویژگی های اصلی آن آشنا باشید.

طراحی داخلی مینیمال، سبکی از دکوراسیون داخلی است. که در آن حس سادگی، راحتی و آرامش وجود دارد. سادگی آن سبب شده است. که این سبک بین طراحان داخلی محبوبیت بسیاری بدست آورد.

طراحی دکوراسیون صنعتی

دکوراسیون داخلی صنعتی یکی از سبک های پرطرف دار است. و از ترکیب عناصر قدیمی و مدرن تشکیل می شود. که دکوراسیون داخلی خاصی را به وجود می آورد.

در سبک های دیگر دکوراسیون داخلی، لوله کشی، هواکش، کابل برق و… ساختمان کاملا پنهان شده ولی در سبک صنعتی تاسیسات بدون پوشش است. و جذابیت اصلی سبک دکوراسیون صنعتی محسوب میشود. جذابیت این سبک به دلیل دیده شدن روند ساخت است. و بیشتر در آپارتمان های تجاری، اداری و خانه هایی که با دکوراسیون مدرن هستند دیده می شود.

آنچه در سبک صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کاربردی بودن فضاست. عناصری که در طراحی دکوراسیون داخلی به این سبک مورد استفاده قرار می گیرند. کاملاً کاربردی هستند و جنبه تزئینی ندارند. سبک صنعتی فضایی سرد و بی روح ایجاد می کند. و استفاده از فلزات خصوصاً آلومینیوم دلیل اصلی این حس می باشد.

طراحی دکوراسیون اسکاندیناوی

سبک طراحی داخلی اسکاندیناوی در واقع طراحی معاصری است. که بیشتر بر سادگی، مینیمال و کاربردی بودن تاکید دارد. این سبک طراحی در اواخر قرن بیستم شکل گرفت. و ریشه‌ی آن به شمال اروپا برمی‌گردد. سبک اسکاندیناوی ابتدا در کشورهای دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد گسترش یافت. و پس از آن به یکی از سبک‌های طراحی داخلی محبوب دنیا تبدیل شد.

طراحی داخلی به سبک اسکاندیناوی از طبیعت و عشق الهام می گیرد. و در استفاده از آن سعی می شود. از نکات مهم در دکوراسیون داخلی منزل برای بهبود کیفیت روزانه استفاده شود. سبک طراحی داخلی اسکاندیناوی یک مفهوم جدید نیست. و در اوایل دهه 30 میلادی توسط گروهی از طراحان با استعداد پایه ریزی شد.

سبک اسکاندیناوی هنوز هم از لحاظ مدیریت فضا به عنوان تمیز ترین و روشن ترین استایل شناخته شده و هم در آن از مصالح طبیعی و هماهنگ با محیط زیست بسیار متنوعی استفاده می شود. چنانچه شما طرفدار خطوط تمیز، اشکال هندسی ساده و دسترسی به نور طبیعی هستید. دیزاین اسکاندیناوی می تواند راه حلی ایده آل برای مکان شما باشد.

طراحی دکوراسیون سنتی غربی

سبک دکوراسیون سنتی غربی یک شکل تزریقی سنتی شامل رنگ های جنگل، جزئیات فلزی و تزئینات خاص می باشد. ویژگیهای طراحی داخلی و خارجی غربی شامل سقف های تخت و بلند، چوبی، طرح های بزرگ طبقه باز، حیاط گسترده، سقف های بلند با تیرها و تخته های چوبی در معرض دید، فضای بزرگ، زیبا و سرسبز میباشد.

طراحی دکوراسیون داخلی غربی، به طور کلی با رنگ های خاکستری، چوبی، قهوه ای، بافت های مستحکم و اشیای دست ساز، پارچه های رنگارنگ بافته شده و متریال های گرم مشخص می شود.

ویژگی های طراحی داخلی و خارجی این دکوراسیون شامل سقفهای تخت، طرح های بزرگ طبقه باز، حیاط های گسترده، سقف های بلند با تیرهای چوبی در معرض دید، فضای بزرگ، زیبا و سرسبز می باشد. این دکوراسیونی که امروزه شاهد آن هستیم حاصل سالها تغییرات و تحول است. چیزی که هم اکنون مرسوم میباشد. رنگ ها و بافت ها را از صحرای مکزیک، آهن کاری و منبت های چوب را از اسپانیا اقتباس کرده است. این سبک خطوط ملایم و یکنواخت را الگو قرار میدهد. و بیانگر شیوه زندگی ساده و بی آلایش مردمان آن منطقه است.

دکور فروشگاهی صفحه درباره ما

طراحی دکوراسیون سنتی خاورمیانه

در طراحی دکوراسیون خاورمیانه ای آنچه بیش از اندازه باعث جلب توجه می شود. رنگ ها و نقش و نگارهای جذاب و خاص می باشد. همچنین در این سبک طراحی داخلی از تلفیق هنرهای بومی و سنتی با وسایل لوکس در فضا استفاده می شود. که این سبک تلفیقی منحصر به فرد و بی نظیر می باشد.

فرهنگ خاورمیانه ای مملو از رنگ های روشن و پارچه و الیاف طبیعی و کنده کاری چوبی و وسایل دکوری سنتی و صنایع دستی می باشد. و شما می توانید از این نوع وسایل در قسمت های مختلف منزل استفاده نمایید. و جذابیت خاصی را به دیزاین داخلی منزل ببخشید.

یکی از ویژگی های بارز این سبک دکوراسیون داخلی منزل استفاده از رنگ های شاد و پر انرژی نظیر قرمز و نارنجی و سبز و آبی و آبی فیروزه ای و آجری می باشد. و این رنگ ها می توانند انرژی و شادی را به طراحی داخلی منزل ببخشند.

طراحی دکوراسیون فرانسوی

برای تقریبا هر یک از ما، فرانسه با حس عاشقانه، طعم لوکس و ظریف و منحصر به فرد درآمیخته شده است. شکوه قلعه ها زیبایی گذشته اش با زیبایی های جذاب و قهرمانان شجاع اش و اگر ظرافت، پیچیدگی با یادداشت های ارسطویی باشد. چیزهایی هستند که شما دوست دارید. پس این سبک طراحی داخلی کاملا مناسب شما خواهد بود.

طراحی دکوراسیون فرانسوی دارای تنوع زیادی در اجزاء می باشد. و این سبک دیزاین داخلی شیک و قابل تحسین است. و اگر شما طرفدار طراحی داخلی غربی هستید. می توانید این نوع دیزاین را انتخاب کنید. و تغییرات مثبتی را در بخش های مختلف منزل خود ایجاد نمایید.

طراحی دکوراسیون بوهمیان

جلوه منحصر به فرد و غیر معمول سبک دکوراسیون بوهمیان و هچنین آزادی عمل موجود در این سبک، باعث شده است. که امروزه دکوراسیون بوهمیان به یکی از سبک های پرطرفدار دکوراسیون داخلی تبدیل شود.

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که ذوق هنری دارید. یا از ترکیب نقش و تنوع رنگ در کنار منسوجات در خانه خود لذت میبرید. سبک بوهو بهترین انتخاب برای دکوراسیون منزل شماست.

بی قاعده بودن طراحی دکوراسیون بوهمیان باعث شده است. افرادی که نمی خواهند خود را محدود به قوانین و اصول خاصی کنند و علاقه دارند. سبک مخصوص خود را در دکوراسیون خانه اشان داشته باشند، از آن استفاده کنند. همچنین این سبک برای آن دسته از افردی که می خواهند. محیط خانه سرزنده و سرشار از هیجان و شگفتی باشد. مناسب خواهد بود.

طراحی دکوراسیون روستیک

سبک دکوراسیون روستیک، سبکی است که در آن از المان و سازه های طبیعی و روستایی استفاده می شود. روستیک (Rustic) از ریشه ی کلمه ی روستایی، گرفته شده است. در سبک روستیک یا روستیکال عمدتا سازه های محیط از چوب درختان یا سنگ های تراش نخورده و دیگر المان های طبیعی می باشند.

در تمامی این سازه ها، بیشترین توجه به حفظ حالت طبیعی اشیا می باشد. مثلا خبری از چوب های صاف و صیقلی و یا سنگ های کارخانه ایی نیست. هیچ آیتمی به صورت آنکارد شده مورد استفاده قرار نمی گیرد.

تاریخچه طراحی دکوراسیون روستیک، در واقع به خیلی قبل باز می گردد. به زمانی که روستاها شکل گرفت. استفاده از المان طبیعت در منازل به شکل ابتدایی و به دور از هرگونه طراحی و ایده بوده و هیچ ظرافت و خلاقیتی در فضا وجود نداشته است.

یکی از مشخصه‌های سبک روستیک طبیعی‌بودن عناصر و مواد به‌کاررفته در آن است. به این معنا که مواد سازنده مبلمان و دیوارها در این سبک بیشتر سنگ و چوب و روکش‌هایی از جنس کرباس و پارچه‌های قدیمی است.

طراحی دکوراسیون هالیوودی

تعداد کمی از سبک‌های طراحی داخلی، شکوه و جلوه یک دهه را با خود به همراه دارند. اما سبک دکوراسیون هالیوودی یا هالیوود ریجنسی (Hollywood Regency) پس از اوج شکوفایی خود در دهه 30 میلادی، دوباره به مُد روز بازگشته است.

از آنجا که سبک دکوراسیون هالیوودی به یک دوره یا جنبش خاصی قفل یا محدود نشده است، مکتشف باشید. و با لوازم جانبی و اکسسوری تزیینی، یک سبک غنی و منحصر به فرد در سبک مدرن هالیوودی ایجاد کنید. به دنبال لوازم کریستالی، مرمر، سنگ و لوازم دکوراسیون درخشان بروید تا روح هالیوودی به درستی ایجاد شود.

سبک دکور هالیوودی عالی برای کسانی است که به دنبال سرمایه گذاری در مبلمان کلاسیک هستند. اما می خواهند فوریت های متنوع و پر جنب و جوش را با دکوراسیون خود با لوازم اضافی که به راحتی قابل تغییر هستند، اضافه کنند.
این یک سبک طراحی است که آزادی بیان بسیار بیشتری دارد. اگر به دنبال مدرن ترین سبک های طراحی داخلی دردنیا هستید؛ با طراحان طرح اشل همراه باشید.
این باعث می شود جایگزین خوبی برای سبکهای اکولتیک و بوهمیا باشد. درحالی که انرژی خود را با یک روش قابل دستیابی و حداقلی هدایت می کند.

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون ساحلی

شاید شما هم از آن دسته کسانی هستید که به خاطر اسم ساحلی فکر می کنید دکوراسیون ساحلی (Coastal Design) هم به معنای لنگر، رنگ های آبی و سفید و صدف روی صدف است. اما باید بگوییم آن مربوط به طراحی داخلی دریایی است و طراحی ساحلی کاملا با آن متفاوت است. این دو شباهت هایی با هم دارند اما در کل طراحی ساحلی کم تر نمایشی است.

همان طور که از نام این سبک پیدا است. در سبک دکوراسیون ساحلی از ویژگی ها و عناصر موجود در ساحل و دریا در چیدمان و دیزاین خانه استفاده می شود. تا آرامش به فضای داخلی انتقال داده شود. همچنین این سبک برای افرادی مناسب خواهد بود که از قدم زدن به روی شن های گرم ساحل و گوش دادن به صدای امواج دریا لذت می برند. ناگفته نماند که سبک دکوراسیون ساحلی دارای انواع مختلفی است.

برای ایجاد کردن یک فضای ساده و آرامش بخش دکوراسیون داخلی ساحلی از عناصر طبیعی استفاده می کند. برای مبلمان اغلب از چوب حصیری، چوب خیزران و دیگر چوب و پارچه های سبک استفاده می شود. قالیچه ها به طور کلی از نی و علف های ساحلی، کنف های هندی و پارچه های ساده و بدون درخشش ساخته شده اند. در این مدل طراحی فلزهای براق دیده نمی شود. بلکه بیشتر مواد طبیعی مانند پارچه های سبک و پرده های حریر به چشم می خورد. اگر چه از چوب های طبیعی استفاده می شود. اما این چوب ها معمولا طی فرآیندی سفید شده یا صیقل داده می شوند.

طراحی دکوراسیون ایران باستان

طراحی دکوراسیون داخلی سنتی به سبک ایران باستان در تمام دنیا طرفداران مخصوص به خود را دارد. از فرش ایرانی که گران‌ترین و محبوب‌ترین نوع فرش دنیا است. تا کاشی کاری های بناهای قدیمی و تاریخی به عنوان نمادهایی از دکوراسیون سنتی و قدیمی برای کشوری که فرهنگ و هنر پرباری به قدمت تاریخ دارد، در نظر گرفته می‌شود.

دکوراسیون ایران باستان یا Ancient Persia Decoration, دکوراسیون به سبک زندگی مجلل هخامنشیان و اشکانیان در عین حال لاکچری و پر زرق و برق است. در طراحی داخلی خانه ها، آپارتمان ها، و سالن و تالارها نشان دهنده و تاکید کننده بر حس اقتدار و تجمل گرایی توام با اصیل بودن صاحب خانه است. این نوع دکوراسیون در بسیاری از رستوران ها و کافی شاپ ها نیز کاربرد دارد.

در دکوراسیون ایران باستان بیشتر از عناصر و اشکال گوشه‌دار استفاده می‌شد. تا اقتدار و هیبت امپراتوری ایران به نمایش گذاشته شود. چیزی که شاید در پذیرایی‌های شیک ایرانی امروزی نیز شاهد آن باشیم. متاسفانه در ایران کمتر از این نوع دکوراسیون استفاده می شود. و کمتر تصاویری از این سبک چیدمان منتشر شده است.

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

بهترین ایده در دکوراسیون داخلی، رنگ ها می باشد. از این رو هر چه دیده می شود دارای رنگ هستند.

متخصصان طراحی به این نتیجه رسیده اند. که استفاده از رنگ های مختلف تاثیر مثبتی بر روی فشار خون، پایین آمدن استرس و افزایش انرژی دارد. نکته بسیار مهم که به آن توجه می شود. توجه کردن به جزییات دکوراسیون داخلی منزل نقش بسیار اساسی در سلامت روان و ارزش کارایی فضا دارد.

دکوراسیون داخلی منزل

تاثیر نور محیط در دکوراسیون داخلی

واضح هست که هر چه از زیبایی محیط اطرافمان می‌بینیم و درک می‌کنیم به علت وجود نور است. و بدون نور هیچ چیزی در چشم بیننده هویتی ندارد. به همین علت نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی نقش بسیار مهمی دارد. نورپردازی باید به شکل اصولی و مناسب انجام شود. زیرا در فضای داخلی ساختمان ها فقط وجود نور کافی نیست. بلکه شیوه نور پردازی و محل قرارگیری المان هایی که نور را تامین می کند. تاثیر بسیار زیادی در زیبایی فضا دارند. همچنین با نورپردازی مناسب می‌توان فضا را بزرگتر یا کوچکتر نشان داد.

یکی از بهترین ویژگی هایی که خانه می تواند داشته باشد داشتن نور طبیعی است. اما گاهی اوقات همه ی بخش های خانه نمی توانند از نور طبیعی بهره ببرند و یا بعضی بخش ها کمتر از بخش های دیگر نور می گیرند به همین علت استفاده از نور مصنوعی مناسب هم اهمیت زیادی دارد.

به طور کلی نورپردازی شامل سه روش روشنایی عمومی، نورپردازی محدود و نورپردازی متمرکز می شود. که روشنایی عمومی همان نورپردازی از سقف است. که مقدار کم نور را در فضای زیادی منتشر می کند. نورپردازی متمرکز روی یک قسمت خاص تمرکز می کند. و آن قسمت را برجسته تر می کند. و نورپردازی محدود هم سبب می شود. هنگامی که اتاق تاریک است تنها قسمت مورد نظر روشن شود.

تاثیر رنگ محیط در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ های مختلف در طراحی دکوراسیون خانه موجب انتقال احساسات مختلف به فرد می شود. هر رنگ تأثیر فیزیکی و روحی خاصی را بر روی بیننده می گذارد. و افراد واکنش های متفاوتی نسبت به رنگ های مختلف از خود نشان می دهند.

ترکیب درست و زیبای رنگ ها تاثیر زیادی در دکوراسیون منزل و زیبایی آن خواهد داشت. هر رنگ تاثیرات روانی ویژه ای را روی روحیه افراد می گذارد. در طراحی دکوراسیون منزل، انتخاب رنگ برای دیوارها، سقف و وسایل منزل از لحاظ روان شناسی بسیار مهم است. زیبایی و تاثیر روانی از فاکتورهای مهم در انتخاب رنگ برای وسایل منزل و بخش ها مختلف آن است و هر رنگ نشانه ای را به منزل شما می دهد.

رنگ-دکوراسیون.

تاثیر نقشه داخلی در طراحی دکوراسیون داخلی

در طراحی دکوراسیون داخلی چگونگی تفکیک پلان ها بسیار مهم می باشد. اگر پلان داخلی به گونه ای طراحی شده باشد که برای چیدمان وسیله ها و مبلمان تنوع زیادی داشته باشیم این یک پلان ایده آل حساب می شود و رضایت و آرامش را برای افراد به وجود می آورد. با توجه کردن به شکل و کاربرد های فضا از ابزارهای مختلفی مانند دیوار، قفسه، کانتر و … برای تفکیک پلان ها استفاده می کنند.

انجام کار چه در ساختمانی نو و چه تغییر دکور یک ساختمان کهنه باشد باید با در نظر گرفتن شکل فضا و پیاده کردن نقشه آن صورت گیرد. کشیدن نقشه یکی از ضروری ترین اقدامات است.

مبلمان یا تغییر رنگ روی نقشه امری ساده و بدون خرج است. اما ارتکاب هر اشتباه پس از اتمام کار به قیمت صرف هزینه اضافی و دوباره کاری است. نقشه نه تنها فضای قابل استفاده را پیشاپیش نمایش می دهد، بلکه به کمک آن می توان تعداد و اندازه اثاثه مورد نیاز را نیز مشخص کرد.

طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر پوشش دیوارها، کف و سقف در دکوراسیون داخلی

نوع پوشش انتخابی برای دیوارها، کف و سقف برای بخش های مختلف خانه متفاوت و مطابق با سلیقه و متناسب با فضای مورد نظر انتخاب می شوند.

برای پوشش دیوار، سقف و کف ها می توان از متریال های متنوع و متفاوتی استفاده کرد. نوع پوششی که برای دیوار ها، سقف ها و کف ها به کار می روند به نوع فضا و کارکرد های آنها بستگی دارد. برای مثال برای سقف ها می توان از رنگ، کناف و انواع مختلف پوشش های تزیینی استفاده کرد همینطور برای دیوار ها هم می توان از رنگ های روغنی و پلاستیکی، کاغذ های دیواری، سنگ های آنتیک و سایر سنگ ها و مواد های پوششی دیگر استفاده کرد. برای پوشش های کف نیز معمولا از سرامیک ها و پارکت ها استفاده می کنند.

مبلمان پرده و سایر وسایل تزیینی

مبلمان و دیگر وسایل مورد نیاز به منزل آخرین و یکی از مهم ترین عوامل موثر بر طراحی داخلی هستند. انتخاب پرده مناسب با فضا از نظر رنگ و جنس برای نورگیری ساختمان نیز تأثیر بسیار زیادی دارد. انتخاب مبلمان مناسب از میان مبل متنوع زیبا و دیگر لوازم مانند میز ناهار خوری، میز تلویزیون و… و پرهیز از شلوغ کردن زیادی خانه و همچنین توجه به هماهنگی وسایل با سبک مورد نظر مواردی هستند که نیاز به توجه زیادی دارند.

مبانی طراحی داخلی

برای انتخاب دکوراسیون مناسب، خودتان به تنهایی تصمیم نگیرید و نظر همسر، فرزند یا هرکس دیگری که قرار است از این فضاها استفاده کند را جویا شوید. با هم و در کنار هم انتخاب کنید. نظرات شما می تواند تکمیل کننده ی یکدیگر باشد.

طراحی دکوراسیون داخلی در تهران دانشی بسیار وسیع و گسترده است. برای اینکه بتوانید خانه‌ ای با دکوراسیون زیبا طراحی نمایید. به گونه ای که حس راحتی و آرامش را در آن ایجاد کنید لازم است که با اصول و مبانی طراحی داخلی آشناییت کامل داشته باشید.

دکوراسیون داخلی مجموعه ای از کارهای هنری و سلیقه ای مختلف است که حاصل نتیجه آن محیطی آرامش بخش برای انسان هاست. محیطی که علاوه بر منطبق بودن بر سلیقه افراد، کاربرد خوبی هم داشته باشد و اگر بخواهیم مفهومی آن را تعریف کنیم طراحی دکوراسیون داخلی در کرج به هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه تلقی می گردد.

تناسب و مقیاس در دکوراسیون منزل

تناسب از کلمه نسبت گرفته شده و به این معنا است که ما دو موضوع را نسبت به هم مقایسه می‌کنیم. این مقایسه می‌تواند به لحاظ اندازه، رنگ، مواد به کار رفته در ساخت، سبک طراحی و غیره باشد.

مقیاس؛ ارتباط بین چندین وسیله با همدیگر مربوط می‌شود که در آن اندازه‌ها مدنظر هستند. موضوع مقیاس یکی از اصول دکوراسیون منزل است که باید رعایت کنید. چرا که با اندازه‌ها و استانداردهای مختلفی مانند ارتفاع نیمکت، عرض راهرو و اندازه صندلی و… در ارتباط هستند. در طراحی دکوراسیون داخلی باید هماهنگی بین وسایل مختلف دکوراسیون از نظر اندازه، ابعاد، شکل یا رنگ اجسام برقرار شود و تناسب بین اندازه آنها حفظ شود. به طور مثال برای خانه‌ای که ارتفاع سقف آن بلند است باید مبلمانی با ارتفاع بلند استفاده شود تا تناسب دکوراسیون حفظ شود.

تعادل در طراحی دکوراسیون

اگر به مجموعه مبلمان و دکوراسیون یک فضا نگاه کنید در صورتی که احساس کردید نظم و موازنه بین اشیای آن موجود است، نشان دهنده وجود تعادل در آن فضا خواهد بود. این تعادل و نظم می تواند به دو صورت ” تعادل متقارن ” و ” تعادل نامتقارن ” باشد.

توزیع یکنواخت وزن بصری فضا از اجسام، اشکال، رنگ ها، بافت ها و متریال هاست که در نهایت باعث ایجاد حس پایداری و ثبات فضایی شود. باید سعی کنیم تا جایی که می توان تعادل یکنواختی را با در دست داشتن مبلمان و اکسسوری موجود در فضا ایجاد نماییم تا بتوانیم در فضایی متعادل و همگون زندگی کنیم.

تعادل متقارن:
این نوع تعادل خود می تواند یا تعادل متقارن محوری باشد یا شعایی. اگر در زمان طراحی اشیا و اجزای طرح را طوری در نظر بگیریم. که نسبت به یک محور یا خط دارای تقارن باشند به آن ” تعادل، تقارن محوری ” می گوییم. و اگر نسبت به یک نقطه میانی دارای تعادل باشد، ” تعادل، متقارن شعایی ” خواهد بود.

تعادل نامتقارن:
گاهی اوقات بعضی از اشیا و تزئینات با همه بی نظمی، دارای نظم و تعادلی ملموس اند. برای مثال اگر بعضی از درختان را ببینید با این که ممکن است نظم خاصی در آن‌ها نباشد. اما زیبایی و تعادل خاصی را به مخاطب القا می‌کنند. این بی نظمی در طراحی می‌تواند به صورت استفاده از اجزاء، رنگ و مواد متفاوت ظاهر شود. در این حالت طراح سعی می‌کند با تکیه بر تعادل و ترکیب کلی طرح، بی‌نظمی موجود در طرح را به صورت یک الگو در طراحی مورد استفاده قرار دهد. اکثر مصنوعان ساخته شده توسط انسان از اجزای کوچکتر که پس از جمع شدن در کنار یکدیگر یک سازه را تشکیل می‌دهند.

ریتم در طراحی دکوراسیون

قانون ریتم به ویژه به حرکت میان عناصر مختلف طراحی داخلی اشاره دارد.

گاهی اوقات طراح ریتم و آهنگی موزون را برای طراحی خود در نظر می‌گیرد. برای مثال موضوعی واحد را به صورت یکنواخت تکرار می‌کند یا به صورت نزولی یا صعودی تغییراتی را در اندازه اجزا در نظر می‌گیرد یا رنگی را تدریجا از تیره به روشن تغییر می‌دهد.

تاکید در طراحی دکوراسیون داخلی

تاکید قانونی از طراحی داخلی است که بر باور به اینکه قطعه ی مرکزی هنری یا مبلمان باید در نقش نقطه ی تمرکز یا جلب توجه یک فضا قرار گیرد. استوار است. عناصری همچون رنگ، الگو و بافت باید به منظور ایجاد تاکید بر یک نقطه ی متمرکز خاص استفاده شوند. در حقیقت این عناصر باید به شیوه ای که در آن نقطه ی مرکزی بر سایر موارد دکوراسیون چیرگی دارد به کار روند. سایر مواردی که در اطراف نقطه ی مرکزی قرار می گیرند باید آن را کامل نموده و تضادی به وجود آورند که نقطه ی مرکزی را در الویت قرار دهد.

کنتراست

کنتراست به تفاوت در درخشندگی یا رنگ اشیا اطلاق می شود. که آنها را از یکدیگر متمایز می سازد. در طراحی داخلی کنتراست از طریق سه عنصر رنگ، شکل و فضا به وجود می آید. مثلا با استفاده از بالش هایی با دو رنگ مخالف مانند سیاه وسفید می توان کنتراست ایجاد نمود و یک شی را متمایز ساخت. کنتراست همچنین با ترکیب دو یا چند شکل نیز به وجود می آید: مثلا با ترکیب آینه های گرد و کاناپه ی مستطیلی می توان به تعادل و پراکندگی توجه بین این دو شی رسید. همچنین می توان از طریق تقسیم یک فضا به دو فضای قابل استفاده ی مثبت و منفی کنتراست ایجاد نمود.

جزئیات

جزئیات جزو مهم ترین اصول و مبانی طراحی داخلی به حساب می آیند. اکثر افراد تصور می کنند که جزئیات در دکوراسیون داخلی و طراحی فضا چندان اهمیت ندارد. در صورتی که هر یک از جزئیات در وسایل و تزيینات تاثیرات بسیاری را در دکوراسیون می ‌گذارند. گلدوزی های ظریف روی بالش را می توان به عنوان جزئیات طراحی به حساب آورد. گلدوزی ‌های ظریف روی بالش‌ها با ویژگی‌ خاص خود موجب تغییر تمایز یک دکوراسیون می ‌شوند.

هماهنگی

وجود هماهنگی در محیط نیز مانند تضاد گاهی اوقات جلوه ای بسیار زیبا و جذاب در محیط ایجاد می کند. هماهنگی  در واقع به این معناست که در طراحی ویژگی‌ هایی نظیر رنگ، بافت، جنس و شکل را مشابه و هماهنگ با یکدیگر در نظر بگیریم. به عنوان مثال در مبله کردن یک فضا می ‌توان رنگی مثل قهوه ای را در نظر گرفت و سعی کرد ظاهر دکوراسیون را با آن طراحی نمود. برای هماهنگ کردن رنگ ها در محیط لازم است که با علم روانشناسی رنگ نیز تا حدودی آشنا بود.

روشنایی در طراحی خانه

نورپردازی یکی از جنبه‌های مهم طراحی داخلی می‌باشد که باعث افزایش زیبایی و جذابیت محیط زندگی‌تان می‌شود. به طور کلی نور و روشنایی عنصر اصلی طراحی دکوراسیون داخلی می‌‎باشد. که ظاهر خاصی را برای اتاق شما رقم زده و ترکیب بی‎نظیری از عملکرد و زیبایی را به وجود می‌آورد.

روشنایی در کنار نقش کاربردی که دارد، می‌تواند از لحاظ بصری فضای پر انرژی بسازد. به همین دلیل نور مناسب عنصر مهمی در تزئین خانه‎ی شما می‌باشد. شما برای تامین روشنایی فضای زندگی خود با سه روش نورپردازی روبرو خواهید بود:

روشنایی عمومی
روشنایی عمومی یا روشنایی محیطی، همان روشنایی عادی و موردنیاز در اتاق است. این نوع روشنایی به طور یکنواخت تمام اتاق را روشن کرده و باعث راحتی کاربران می‌شود.

روشنایی محلی
روشنایی محلی، به روشنایی گفته می‎شود که در آن منبع نور فقط برای یک فضای خاص که فعالیت یا کار بخصوصی در آنجا انجام می‎شود، بکار برده شود. در واقع منابع نوری نزدیک به حوزه‌های کاری نصب می‎شوند. این نوع روشنایی به طور کلی در فضاهای کاری بیشتر استفاده می‎شود تا به شما در انجام کارهای روزانه کمک کند. مثلا شما می‌توانید قسمتی از اتاق نشیمن خود را با آباژور به فضای مطالعه تبدیل نمایید.

روشنایی تاکید
روشنایی تاکید شبیه به روشنایی محلی است اما برای اهداف خاصی استفاده می‏‎شود. شما به کمک روشنایی تاکید می‌توانید اشیاء تزئینی خودتان را در فضای اتاق برجسته کنید تا بیشتر دیده شوند. این روزها بسیاری از طراحان داخلی از روشنایی تاکید استفاده می‎کنند تا توجهات را به سوی لوازم تزئینی خاص مثل آثار هنری یا یک عکس جلب کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.